środa, 31 lipca 2013

Kryzysowa narzeczona



Będąc zaledwie 3 tygodnie przed ślubem, łudziłam się, że już nic niespodziewanego się nie wydarzy. A jednak... Ostatnia przymiarka sukni ślubnej. Patrzę w lustro i chce mi się płakać. Nie tak wyobrażałam sobie siebie w dniu ślubu. To jest nadal suknia, którą wybrałam, ale to nie jest TA suknia. Jakaś za prosta, za skromna, a to przecież jedyny taki dzień w życiu, kiedy można zaszaleć i spełnić swoje modowe marzenia. I co teraz?


Przy każdym projekcie marketingowym trzeba liczyć się z tym, że coś może pójść nie tak. Ci bardziej przygotowani mają na tę okoliczność specjalnie przygotowany plan zarządzania kryzysowego. Są to jednak nieliczni. Większość, jak ja w przypadku sukni, idą na żywioł. Przy tak dużym przedsięwzięciu, jakim jest ślub, takich niepewnych elementów może być więcej. Zespół z przyczyn pogodowych może nie dojechać, świadek zapomni obrączek, a tort ulegnie zniszczeniu podczas transportu. Jak najlepiej przygotować się na takie niespodzianki?


1.    Wszystko się może zdarzyć, czyli bądź gotowa na najgorsze. Przeanalizuj na spokojnie dzień ślubu, godzina po godzinie i wypisz wszystkie sytuacje, które mogą pójść nie tak. Najłatwiej będzie ci pogrupować je w kategorie: miejsce (sala, catering, dekoracje), usługodawcy (zespół, fotograf, florystka, samochód) i państwo młodzi (suknia, garnitur, dodatki). W ten sposób nic ci nie umknie. Teraz pomyśl nad wyjściem z każdej z tych sytuacji:
- poplamiona suknia- miej pod ręką mały odplamiacz
- zespół utknął w korku- wykorzystaj sprzęt hotelu, w którym jest przyjęcie, by umilić gościom czekanie muzyką z płyt.

2.    Przygotuj plan B, dla sytuacji, którym nie możesz zapobiec, jak warunki pogodowe czy goście. Jeśli planujecie wesele na powietrzu, musicie mieć plan na wypadek deszczu.W kwestii gości, zawsze mogą zdarzyć się jakieś przypadłości fizyczne, jak omdlenia, stłuczenia itp. Upewnij się, że będzie ktoś, kto się nimi wtedy zajmie.

3.    Powołaj zespół antykryzysowy, czyli przydziel świadkom, rodzinie czy znajomym jedną z pogrupowanych wcześniej kategorii, za którą będą odpowiedzialni na czas przyjęcia. Tylko wtedy unikniesz chaosu, a ewentualny kryzys będzie szybko opanowany. Wybrana osoba powinna wiedzieć, jakie sytuacje mogą się przytrafić i jak na nie reagować, by zniwelować ich skutki. Twój zespół powinien też postarać się zapobiec niektórym kryzysom poprzez sprawdzenie przydzielonych elementów jeszcze przed przyjęciem.


A jakie są skrajne przypadki kryzysów ślubnych? Autorka „Oh no! 13 real-life wedding disasters“ przytacza przykłady takich, na które raczej żaden plan nie pomoże:
- Panna młoda w areszcie, czyli alkohol niektórym naprawdę szkodzi
- Egzotyczny ślub na Dominikanie i masowe zatrucie pokarmowe
- Impreza Haloween dla seniorów zamiast wesela
- Zdradzana panna młoda zamienia przyjęcie w imprezę charytatywną na rzecz silnych kobiet
- Dorożka śmierci, czyli ratuj się kto może


Cokolwiek się wydarzy, nie dajcie sobie zepsuć tego dnia. Dobry humor i uśmiech rozładują każdą sytuację. A gościom zawsze możecie wmówić, że właśnie taki był zamysł i że to nie jest zniszczony tort, tylko tort w stylistyce filmów katastroficznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz